Rize'nin Saklı Cenneti Rüzgârlı Köyü
Duyurular

Sevgili hemşerilerimiz, derneğimizin faaliyetlerini sürdürebilmesi için lütfen derneğimize üye olunuz. Üyelik ücreti yıllık 50 TL


Sitemize aylık 5 TL ücretle reklam verebilirsiniz. Reklam vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Rize Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 3,8546   3,8616
EURO 4,5265   4,5346
       
Namaz Vakitleri
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Sponsorlarımız
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
  GEZİLECEK YERLER

   Köyümüzün çok sayıda görülmeye değer güzellikleri vardır. Karadeniz köylerinin hemen hemen hepsinin özelliği de budur. Yemyeşil ağaçları, tertemiz akan deresi, otantik evleri ile tarih kokan köyümüz, turistik açıdan birçok insanın da ilgisini çekmektedir.
 
  Gezip görülecek başlıca yerlerimizi burada anlatarak hem köylülerimize bir hatırlatmada bulunacağız hem de ziyaretçilerimize fikirler vermiş olacağız.
 
 
 
  Torna:
 
  Torna adını taşıyan ve köyümüzden 5 km kadar yukarıda bulunan bölgemiz, yayla ile köy arasında bir geçiş noktası görevi görür. Karadeniz bölgesinde nadir görülen düzlüklerden biri olan Torna bölgemiz; eskiden hayvanlarını yaylaya çıkaran yaylacıların orta durağı iken, günümüzde piknik ve gezi alanı olarak önemini korumaktadır. Torna bölgesi ayrıca vadiyi oluşturan 2 dağı birbirine birleştiren bir köprü görevi görür.
 
 
 
  Limi:
 
  Limi adını taşıyan bölgemiz, Torna'nın hemen üst kısmında, kendini gizler biçimde güzelliğini saklar. Bu bölgemiz, köylülerimizin hanlarının bulunduğu yerdir ve bu bölgeye köylülerimiz sıkça gelir. Dere boyu yukarı doğru gidildikçe saklı şelaler ve minik göller kendini göstermeye başlar. Limi bölgesi de Torna bölgesi ile beraber 2 dağı birbirine birleştiren bir köprü görevi görür.
 
 
 
  Göller Bölgesi:
 
  Göller bölgesi, uğruna dedelerimizin deyim yerindeyse savaştığı bölgedir. Rüzgârlı Köyü ile yan yana olan Kirazlık(Manle) Köyü ile yıllar önce burada kavgalar edilmiştir. Göller bölgesini önemli kılan şey, Beyaz Sular isimli suyun bu bölgeye yakın akmasıdır. Yıllar önce yapılan tüm kavgalar su içindi. Tabii buna bir de yol davası eklendi. Halen daha yol davasının kalıntıları görülmekte, Kirazlık(Manle) köyünden gelen yol, köylülerimiz tarafından Göller Bölgesi'nde kesilmektedir. Bu bölgede kavganın kalıntıları olan dinamitlenmiş yayla evlerini görebilirsiniz.
 
 
 
  Kotoflar Yaylası:
 
  Kotoflar yaylası, Timya Dağı'nın zirvesine yakın bir noktada bulunan ve sadece Rüzgarlı Köylülerinin bulunduğu bir yayladır. Harman yaylayı hemen karşıdan gören bu yaylamızdan aynı zamanda OF(Trabzon) ilçesini de görebilmekteyiz. Ayrıca Timya Dağı zirvesinden Altıparmak Dağı(Ardeşen)'na kadar görebilirsiniz. Yaylanın hemen eteğinde bulunan ve köylümüzün Beyaz Sular ismini verdiği müthiş tatlılıktaki su, son birkaç sene içinde köye getirilmiş ve köylülerin hizmetine sunulmuştur.
 
 
 
  Kopa Düzü:
 
  Kopa düzü, Kotoflar ve Harman yaylanın tam orta kısmında, Kotoflar-Harman Yayla yolunun alt kısmında kalan bir düzlüktür. Piknik veya şenlik gibi etkinlikler için mükemmel olan bu düzlük için, elektrik hizmeti planlanmaktadır. Gelecekte köyümüzün piknik ve şenlik gibi etkinliklerini yapacağı mükemmel bir bölgeye dönüşebilir. Ayrıca Kopa düzünün üst çapraz bölümünde Cevatoz(Yerelma), diğer çaprazında Mahura(Tozköy) yaylaları bulunmaktadır.
 
 
 
  Harman Yayla:
 
  Harman yayla, Kotoflar yaylasının tam karşısında bulunmaktadır. Bu yaylaya ulaşım Kotoflar üzerinden yapılmaktadır. Kuşbakışı bakıldığında yol büyük bir "C" harfi çizer. Tam orta kısmında ise Kopa düzü'ne iniş bulunmaktadır. Bu yaylamızın en büyük özelliği, köyümüzün tam önüne denk gelen, geçmiş zamanda kopmuş bir bölgeye sahip olmasıdır. Bu bölgeye Mizenin önü denmektedir ve genellikle toplanmalar ve eğlenceler bu noktada yapılır.
 

 

  
Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
mehmet tevetoğlu
sıtemızın hayırlı olmasını dıler katılımlarınızı beklıyorum BAŞKAN


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 4
Dün: 38
Toplam: 18316